چگونه خانه را ضد عفونی کنیم

blank

چگونه خانه را ضد عفونی کنیم

در این مقاله به موثرترین و اصولی ترین روش های ضد عفونی کردن منزل می پردازیم. این مقاله ترجمه و جمع آوری مطالبی است که در وبسایت سازمان مرکز کنترل بیماری آمریکا CDC منتشر شده است.

برای اینکه منزلتان از ویروس عاری باشد

تمیز و ضد عفونی

اولین چیزی که باید بدانید تمیز کردن و ضد عفونی کردن محیط دو مورد کاملا متفاوت است. مرکز کنترل بیماری های امریکا توصیه میکند در دوران پاندمی کرونا یا هر نوع ویروس مشابهی هر دو مورد، یعنی هم ضد عفونی هم تمیز کردن محیط را انجام دهید، حتی اگر کسی در منزل شما بیمار نیست.

 • تمیز کردن به معنی پاک کردن سطوح از آلودگی
 • ضد عفونی کردن به معنی از بین بردن عوامل بیماری زا مثل باکتری ها و ویروس ها

اگر کسی یا چیزی وارد خانه تان شد هر دو فرآیند را با دقت انجام دهید

انتقال از شخص به فرد احتمال بسیار بالاتری نسبت به انتقال از طریق سطوح دارد. اما با این حال مرکز کنترل بیماری ها پیشنهاد می کند سطوحی که با آنها در تماسیم را حداقل یکبار در روز تمیز و ضد عفونی کنیم. به فرض وجود تماس با دنیای خارج از خانه و همچنین رفتن یا بازگشتن هر یک از افراد منزل یا کالاهایی که به منزل وارد می کنند می تواند آلوده باشد.

محققان دریافته اند که ویروس کرونا جدید میتواند تا 24 ساعت بر روی سطح مقوا همچنان فعال و انتقال پذیر باشد. این زمان برای پلاستیک حدود 2 تا 3 روز و برای سطوح فولادی و فلزی بیش از 3 روز است. بنابراین تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوحی که تماس زیادی با آنها داریم قدمی است که همه باید برداریم.

بعضی از سطوحی که پیشنهاد می شود روزانه ضد عفونی و تمیز شوند

 • درب کوب، کلید زنگ در و دستگیری های خروجی و ورودی در منزل
 • سطح میز کار، میز ناهارخوری و میز آشپزی
 • صندلی های ناهارخوری، محل نشیمن، پشتی و جا دستی ها
 • پیشخوان آشپزخانه
 • پیشخوان و ورودی حمام
 • کلیه شیرهای آب (ظرفشویی، دست شور، حمام و توالت)
 • توالت فرنگی (محل نشیمن و دسته ها) 
 • پیشخوان آشپزخانه
 • پیشخوان حمام
 • شیرآلات و دستگیره های شیر آب
 • توالت (صندلی و دسته)
 • کلید های برق
 • ریموت کنترل
 • دسته کنسول بازی

هر خانه ای متفاوت است، پس به این فکر کنید که در منزل کدام سطوح بیشتر در تماس هستند. برای من این سطوح شامل میز ناهار خوری، میز کار و ماوس پد کامپیوترم می شود (درمورد ضدعفونی کردن گجت هایی مثل ماوس، کیبورد یا تلفن همراه در مقالات بعدی صحبت میکنیم)

blank

الان شما میدانید که چه چیزهایی رو باید تمیز کنید. اما چطور باید انجام داد؟

ابتدا تمیز کنید ، سپس ضد عفونی کنید: 

ابتدا سطح را تمیز کنید و هرگونه آلودگی و گرد و غبار و مواد زائد را از بین ببرید. می توانید این کار را با ترکیبی از آب صابون، حوله دستی و یا یک اسپری ضد عفونی کننده سطح انجام دهید.

سپس یک ضد عفونی کننده مناسب برای سطوح استفاده کنید. سریع ترین راه استفاده از دستمال آغشته به الکل یا اسپری کردن محلول های مخصوص ضد عفونی کردن سطوح است.

ابتدا سطوح را تمیز کرده و هرگونه آلودگی ، گرد و غبار یا مواد زائد را از بین ببرید. می توانید این کار را با پاک کردن آنها با آب صابون (یا اسپری تمیز کننده) و یک حوله دستی انجام دهید.

سپس یک ضد عفونی کننده با سطح مناسب اعمال کنید. سریعترین و آسانترین راه برای انجام این کار ، دستمال مرطوب ضد عفونی یا اسپری ضد عفونی کننده است.

همین، این موارد ساده را به کارهای روزمره تان اضافه کنید تا خطر ابتلا به ویروس را برای خودتان و هرکسی که در منزلتان زندگی میکند کاهش دهید. اگر موفق به پیدا کردن ضد عفونی کننده سطح نشدید یا در این زمان کمیاب شده اند میتوانید از آب و صابون برای ضد عفونی کردن استفاده کنید.

برخی ضد عفونی کننده هایی که قابل دسترسی هستند:

اگر بنا به شرایط پیدا کردن ضدعفونی سطح با پایه الکل و یا آب اکسیژنه سخت است میتوانید از این ترکیب برای ساختن ضد عفونی کننده سطوح استفاده کنید.

4 قاشق چای خوری سفید کننده لباس (وایتکس) را در یک لیتر آب سرد مخلوط کنید. محلول را بر روی سطح اسپری نمایید و بگذارید 10 دقیقه بماند سپس با یک پارچه مربوط سطح را پاک کنید.

blank

به دلیل آسیب رساندن و تغییر رنگ سطوح بهتر است از وایتکس و سفید کننده به عنوان آخرین گزینه ضدعفونی کردن استفاده شود. غیر از آب و وایتکس ماده شیمیایی دیگری را به محلول اضافه نکنید. اسپری ساخته شده توانایی از بین بردن ویروس ها را در لحظه ندارد و برای از بین بردن قشا چربی اطراف ویروس نیاز به زمان دارد.

آیا استفاده از ماشین لباس شویی برای ضدعفونی کردن لباس ها مشکلی ندارد؟

شستشوی لباس ها به همان روش معمول انجام می پذیرد البته توصیه می شود دمای آب بالاتر از معمول باشد.

سبد مخصوص لباس های کثیف و دستانتان را ضد عفونی کنید مخصوصا اگر فرد بیماری در منزل دارید.

حتما کت و کوله پشتی تان را نیز مرتبا بشویید. از تکنیک پشت و رو کردن کوله جهت ضد عفونی شدن تمام محیط آن استفاده کنید.

آیا باید مواد غذایی و تنقلات را ضدعفونی کنید؟

نه، یا حداقل بدون دلیل منطقی دلیلی به ضد عفونی کرد این موارد نیست. هنوز هیچ مدرکی دال بر انتقال کرونا ویروس از طریق مواد غذایی گزارش نشده است. تنها سعی کنید مواد غذایی را تهیه کنید که بسته بندی آنها ضد آب هستند. بسته بندی ها را به محض ورود در یک لگن یا سینک ظرفشوی با مایع ظرفشویی یا یک پاک کننده بشویید. جعبه اجناسی که به شکل بسته بندی به فروش می رسد و نیازی به نگهداری جعبه آنها نیست را می توانید دور بیندازید. نایلونی که خرید ها را به منزل منتقل کرده اید را پشت و رو در داخل سطل زباله بیندازید و از استفاده مجدد آنها بپرهیزید. دستانتان و سینک یا لگن حمل کالا ها را نیز ضد عفونی کنید.

آیا باید بسته های پستی و نامه ها را ضدعفونی کنید؟

خارج بسته بندی به دلیل تماس با پستچی و اداره پست بله

داخل بسته بندی به دلیل زمان بر بودن مسیر رسیدن بسته پستی و طول عمر ویروس بر روی سطوح مقوا و کاغذ نیازی نیست. البته بسته های فوری و محتویات بسته پستی در این تصمیم تاثیر گذاریند.