آغاز طرح زمین سبز

blank

آغاز طرح زمین سبز

محصولات چوبی به عنوان عضوی جدانشدنی از زندگی، هر روز نقش پر رنگ تری در خانه های ما پیدا میکنند. به اطراف خود نگاه کنید. میز، صندلی و مبل منزلتان. تلویزیونی که به تماشایش می نشینید بر روی میزی از جنس چوب قرار گرفته است. احتمالا تمام یا بخشی از دکور خانه و آشپزخانه تان از جنس چوب است. کتابخانه ای که کتابهایتان را بر روی آن قرار می دهید و یا حتی تخت خوابتان. حتی کتاب و دفتری که تورق میکنید همه از درختان تهیه شده اند.

محصولات چوبی در کارخانه های بزرگ آماده و به کارگاه میرسند بنا به کالای خروجی سر هم بندی شده و در نهایت مقصد نهایی آنها منزل شماست اما در این میان یک حلقه مهم از این چرخه در حال به فراموشی سپردن است. درختان به عنوان جزیی جدایی ناپذیر از زندگی ما نه تنها اکسیژن مورد نیاز ما را تولید میکنند بلکه وظیفه حفاظت از خاک و به تعادل رساندن اتمسفر زمین را بر عهده دارند. آنها تنها ابزار های ما برای جلوگیری از گرم تر شدن زمین هستند.

blankافزایش جمعیت و نیاز به غذا باعث تخریب جنگل ها شده و زمین هر روز ابزار های کمتری برای حفظ سلامتش در اختیار دارد. قطع شدن درختان برای تولید کاغذ و محصولات چوبی و همچنین گسترش مزارع کشاورزی در حال افزایش است و این به معنی گرم تر شدن زمین است. در تهران طی 10 سال گذشته حجم وسیعی از باغات برای ساخت ساختمان ها از بین رفته است. جنگل های هیرکانی در شمال کشور با سرعت فزاینده ای در حال تخریب است و مهمترین جنگل زمین آمازون طی 20 سال گذشته نزدیک به یک پنجم کوچکتر شده است و با همین سرعت طی 50 سال آینده تبدیل به دشتی بی حاصل خواهد شد.

هر ساله نزدیک به 18 میلیون هکتار از جنگل ها در حال نابودی است (مساحتی به اندازه کل انگلستان و ولز). تنها در 40 سال گذشته 1 میلیارد هکتار از جنگل ها از بین رفته است (مساحتی به اندازه کل قاره اروپا) این یعنی اگر انسان با همین سرعت به تخریب جنگلها ادامه دهد طی 100 سال آینده ما تمام جنگل های دنیا را از دست خواهیم داد. با از میان رفتن درختان تغییرات آب هوایی سرعت بیشتری میگیرند. نابودی جنگل های استوایی باعث افزایش کربن دی اکسید جو، اصلی ترین گاز گل خانه ای خواهد شد، گازی که موجب به دام افتادن بیشتر نور خورشید و در نتیجه گرم تر شدن زمین و در نتیجه افزایش آتش سوزی ها می شود. نابودی حنگل های آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا کل چرخه حیات زمین را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

 

 

blank

با نابودی جنگل ها ساکنان حومه این جنگل ها و کسانی که زندگی شان به جنگل ها گره خورده است مجبور به مهاجرت به شهر ها خواهند شد یا برای یافتن کار به کشورهای ثروتمند پناه خواهند برد. جنگل های زمین نه تنها غذا، امنیت انرژی و تنوع دارویی زیادی را در اختیار انسان قرار می دهد بلکه زیستگاهی غنی برای جانوارنی است که انقراض هر یک می تواند صدمات فاجعه باری برای آینده زمین داشته باشد. برای مثال افزایش میانگین دمای زمین تاثیر مستقیم روی زندگی و جمعیت زنبور ها دارد. کاهش جمعیت زنبور ها می تواند کشت برخی از محصولات کشاورزی را متوقف کند. زنجیره حیات هر یک از حشرات و جانوارن را برای هدفی خاص به وجود آورده است و حذف هر کدام باعث نقصان بزرگی در این چرخه خواهد شد.

 

 

 

 

 

  • برخی حقایق در مورد جنگل های بارانی زمین:

1- در هر هکتار از جنگل های بارانی حدود 750 گونه گیاهی و 1500 گونه جانوری مختلف زندگی می کند.

2- نزدیک به 25% از داروهایی که مصرف میکنیم منشع اصلی آنها جنگل های بارانی هستند. این در حالی است که دانشمندان تا کنون حدود 1% این گیاهان را برای مصارف دارویی شناسایی و آزمایش کرده اند و 99% باقی مانده همچنان ناشناس باقی مانده است.

3- حدود 25% از مواد اولیه داروهای ضد سرطان کنونی مستقیما از میکروارگانیزم هایی تامین میشود که تنها در جنگل های بارانی حیات یافته اند.

4- نیمی از حیات حیوانات، گونه های گیاهی و میکروارگانیزم های زمین در ربع قرن آینده به دلیل جنگل زدایی از بین خواهند رفت.

5- تا پنج قرن پیش حدود 10 میلیون بومی ساکن جنگل های بارانی بودند این عدد اکنون به حدود 200 هزار نفر کاهش داشته است.

6- تعداد شَمَن ها (بومیانی واقف به اسرار طبیعت و پزشکی جنگل) در حال کاهش است. بر اساس تحقیقات مرگ هر شمن برابر است با سوختن یک کتابخانه بزرگ در آتش.

7- در سال 1950 حدود 15 درصد سطح زمین را جنگل های پوشش می دادند. نیمی از این مقدار در طی 50 سال گذشته سوخته و یا به اره برفی ها سپرده شده است. این در حالیست که سرعت تخریب به شکل فزاینده ای هنوز هم در حال افزایش است. به شکل باورنکردنی هر روز حدود 50 هزار هکتار جنگل نابود می شود (هر دقیقه 35 هکتار جنگل از بین می رود)

8- جنگل زدایی وسیع موجب آلودگی هوا و آب ها، خاک حاصلخیز، اپیدمی شیوع مالاریا و آزاد شدن حجم زیادی کربن دی اکسید می شود. جنگلهای کمتر به معنی باران کمتر، اکسیژن کمتر برای تنفس و افزایش خطرات گرمایش زمین است.

 

blank

 

ما و شما به عنوان ساکنین زمین می توانیم هدف واحدی را دنبال کنیم و آن بازگرداندن درختان به منزل گاه اصلیشان یعنی خاک است تا دوباره این چرخه تولید و مصرف به تعادل برسد.

به ازای هر سفارش شما از محصولات چوبی از سایت، ویتنا یک درخت می کارد. این طرح هیچگونه بار مالی برای مشتریان ما نخواهد داشت. ما وظیفه خود میدانیم گامی هر چند کوچک اما لازم برای حفظ سلامتی زمین این مادر و خواستگاه همه ما انسان ها برداریم و اکنون شما نیز در این امر ما را یاری رسانده اید.

پیروز و سربلند باشید

به امید زمینی سبز

تیم ویتنا

نظرات (3)

blank
سعید سالارپور

واقعا درود به شما که به فکر زمینی که داریم روی اون زندگی میکنیم هستید

blank
Mojpaykani

دم شما گرم ، خدا قوت ، آرزوی پایداری و شادکامی براتون دارم 👍👍👍👍👍👍

blank
پریسا

امیدوارم همیشه پایدار باشین و حتما این کار رو انجام بدین فقط در حد شعار نباشه انشااله🙏